Devínsky hrad je výnimočné miesto - Party-Time Devínsky hrad je výnimočné miesto - Party-Time
Home   /   Cestovanie  /  Voľný čas  /   Devínsky hrad je výnimočné miesto

Devínsky hrad je výnimočné miesto

Devínsky hrad je výnimočné miesto

Devínsky hrad je miestom plným histórie a symbolov dôležitých nielen pre tento náš stredoeurópsky priestor. Zrúcaniny gotického, niekoľkokrát prestavovaného hradu, týčiace sa na obcou Devín v blízkosti Bratislavy sú aj dnes zaujímavou turistickou  destináciou. Historicky významné miesto sa nachádza na skalnatom brale v blízkosti sútoku rieky Dunaj a Morava.  Historickou výnimočnosťou a charakterom okolitej prírody je táto archeologická lokalita doslova unikátom. S prítomnosťou artefaktov  starobylého hradiska sú spájané aktivity keltských kmeňov ako aj rímskeho osídlenia.  Devínsky hrad bol svedkom slávy aj pádu Veľkomoravskej ríše, prvého štátneho útvaru našich predkov.  Hrad bol dôležitou súčasťou sústavy pohraničných pevností. Spolu s hradom týčiacicm sa nad Dunajom v Bratislave,  tvorí dvojicu významných reprezentantov slovenskej národnej histórie. 

devínsky hrad
Devínsky hrad ponúka krásne výhľady

Devínsky hrad je aj dôležitým symbolom 

       Niekoľko storočí  bolo toto územie hradu súčasťou systému Limes romanus. Neskôr v 9. storočí sa do jeho histórie výrazne vpísalo pôsobenie kniežaťa Rastislava. Dôležitých dejinných udalostí spájaných s Devínskym hradom je niekoľko. Dnešní návštevníci môžu spoznávať bohatú históriu aj pešo absolvovaním dobre navrhnutej tematickej poznávacej cesty. Ako aj s využitím modernej špeciálnej mobilnej aplikácie a mapy.  Dokumentujúcej celý príbeh tejto pamiatky symbolicky spájanej aj s existenciou Veľkej Moravy.

devínsky hrad
Devínsky hrad má veľmi pútavú históriu

Významná historická a archeologická lokalita 

     Početní každoroční návštevní hradu  majú možnosť prehliadnuť si stálu expozíciu pod názvom „Hrad Devín v 13. – 20. storočí“. Je tu vystavených okolo 300 archeologických nálezov dokladujúcich stavebný vývoj hradu a jeho majiteľov. Mnohých zaujme aj geologická stavba hradného brala. Mnohí profesionálni aj amatérsky zberatelia skamenelín poznajú veľmi dobre túto lokalitu s morskou faunou v treťohorných pieskoch. Tento rok v októbri tu otvorili výstavu pod názvom „História nie je otrava. Hovoria Dunaj i Morava“.  Informačný leták nás informuje, že táto výstava je o histórii hradu od praveku až po novovek. Približuje nám významné historické míľniky tohto výnimočného miesta. Návštevník má možnosť spoznať dejiny hradu bez dlhých textov a nudných panelov.  Neskutočne dlhé obdobie 7 tisíc rokov sa zmestilo na niekoľko metrov štvorcových výstavnej plochy. V rámci niekoľkých minút sa tak stihnete „zapojiť“ do stredovekej bitky, poskladať si rímskeho legionára alebo sa odfotiť sa Ľudovítom Štúrom. 

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár