Home   /   Cestovanie  /  Voľný čas  /  Zábava  /   Plavby umožnili vznik USA

Plavby umožnili vznik USA

Plavby umožnili vznik USA

Hoci v dnešnej dobe sú presuny medzi kontinentami pomocou lietadiel úplne bežné, v minulosti tomu tak nebolo. Predtým než sa podarilo zostrojiť prvé lietajúce motorové stroje začiatkom 20. storočia plnili hlavnú prepravnú rolu plavby na lodiach. Pred stáročiami nielen, že šlo o jediný spôsob ako sa dostať cez moria a oceány, ale bolo to aj pomerne nebezpečné. Stačila jedna búrka na otvorenom mori, obrovské vlny a o nepríjemnú zábavu mali cestujúci postarané. Vtedy však cestovateľský komfort neexistoval, viac menej sa lode využívali len na presuny z bodu A do bodu B. Tie boli nevyhnutné pre presuny ľudí, surovín, vojsk, a najmä osídľovania nových častí sveta. Plavby znamenali aj vznik Spojených štátov amerických.

plavby

Plavby pomáhali objavovať svet.

Plavby, ktoré pohli históriou

Plavby znamenajú pre ľudstvo viac než by ste si mohli myslieť. Dokonca môžeme bez obáv povedať, že bez nich by USA nikdy nevzniklo. Hoci americký kontinent navštívili moreplavci ako Vikingovia a Číňania, za medzník sa považuje až Krištof Kolumbus a jeho tri lode Santa Maria, Pinta a Niňa. Dôvodom pre tento dlhý výlet bol fakt, že Turci obsadili Konštantínopol, čo spôsobilo uzavretie obchodnej cesty z Portugalska do Indie. Preto musel Kolumbus nájsť nový spôsob, ako dovážať exkluzívne korenie z tejto krajiny do Európy. Podporu získal až od Španielska. Až do svojej smrti ani netušil, že objavil nový kontinent. Ako prvý si túto skutočnosť uvedomil až moreplavec Amerigo Vespucci z Talianska, podľa ktorého je tento kontinent pomenovaný.

plavby

Santa Maria, ktorá absolvovala plavby do Ameriky.

Veľké sťahovanie národov

Ako prví si začali na novom území svoje kolónie budovať Španieli v oblasti dnešnej Kuby, Mexika a zvyšku južnej Ameriky. To nenechalo chladnými Portugalcov, či Angličanov. Chýbať nesmeli ani Francúzi, ktorí sa spoločne s Írmi a Angličanmi zamerali na sever. Dodnes je preto Kanada dvojjazyčným štátom a v každej časti bývalých kolónií je možné badať zvyky daných národností. O multikulturalizmus a mix rás sa postaralo najmä otroctvo, ktoré tu fungovalo stáročia. Dnes sú miestni afro-američania potomkami dovážaných otrokov z Afriky. Všetky tieto udalosti predstavovali základ pre vznik USA a nebyť plavieb, nikdy by sa neuskutočnili.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár