Sekera je najmä praktický nástroj - Party-Time Sekera je najmä praktický nástroj - Party-Time
Home   /   Najlepšie články  /  Šport  /  Voľný čas  /  Zábava  /  Produkty  /   Sekera je najmä praktický nástroj

Sekera je najmä praktický nástroj

Sekera je najmä praktický nástroj

Pravdepodobne by sa našiel málokto, kto v živote nedržal v ruke nejakú sekeru. Či už v detstve pri pobyte na chate s rodičmi, ako účastník letných táborov  alebo v dospelom veku. Pri príprave palivového dreva do piecky alebo krbu na chalupe. Rôzne typy sekier  boli v minulosti a aj dnes sú prepotrebnými nástrojmi používanými hlavne pri ťažbe, spracovávaní a úprave dreva. Akákoľvek sekera je zvyčajne zložená z dvoch častí. Hlavy a poriska. Hlavu sekery predstavuje  kovový klin, v ktorého širšej časti je otvor. V ňom je nasadená rukoväť alebo porisko sekery, ktoré bolo v minulosti hlavne  ručne vyrobené zo správneho druhu dreva. Pôvodne boli sekery vyrábané miestnym kováčom nielen pre prácu s drevom, ale aj ako obranný a útočný prostriedok. V dnešnom modernom svete sa sekery často spomínajú aj ako potrebná výbava pre tých, ktorý sa vyberú na dlhšie prežitie v divokej prírode. Ale stále sú základnou pracovnou výbavou pre drevorubačov, tesárov aj záchranárov a požiarnikov. 

sekera
WATCHFIRE KEMPINGOVÁ SEKERA

Klasická sekera má drevené porisko 

    Vlastnosti a použitie sekery sa odvíjajú od jej dvoch základných konštrukčných prvkov. Poriska a čepele. Aj keď si plánujete používať svoju novú sekeru len príležitostne, jej rukoväť by mala byť vyrobená z príjemného materiálu. Mala by vám doslova sedieť v ruke pri práci s ňou. Okrem pekne vytvarovaného dreveného poriska môžu mať sekery aj rukoväť sklolaminátovú, kovovú a dokonca aj gumenú. Kovové rukoväte sú odolné, pevné ale aj ťažšie ako tie drevené.  Drevené poriská absorbujú nárazy spôsobené sekaním a ľahko sa vymieňajú. Napriek tomu sa môžu ľahko zlomiť alebo poškodiť.  

sekera
SEKERA MISC ZOMBIE SLAYER

Sklolaminát aj uhlíková oceľ 

     Rukoväte zo sklenených vlákien sú obľúbené, pretože sú pevné a ľahké. Vďaka nízkej hmotnosti sú ideálne pre nadšencov pre survival. Dôležité je tiež venovať pozornosť dĺžke rukoväte. Dlhšia rukoväť zvyšuje vaše šance na skvelý švih, ktorý uľahčuje a zrýchľuje rúbanie dreva. Problémom dlhších rukovätí je ich hmotnosť pri ich nosení na dlhšie vzdialenosti. Pokiaľ hľadáte dobrú sekeru na survival, potom je pri výbere rozhodujúca kvalita jej čepele

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár