Ako vybrať správny jedálenský stôl Ako vybrať správny jedálenský stôl
Home   /   Bývanie  /   Ako vybrať správny jedálenský stôl

Ako vybrať správny jedálenský stôl

Ako vybrať správny jedálenský stôl

Jedálenský stôl je miesto, pri ktorom sa stretáva celá rodina pri jedle. Preto treba k tomuto prispôsobiť aj výber jedálenského stola. Pri tomto výbere sa odporúča, pokiaľ to priestor jedálne dovolí, stôl jemne predimenzovať, čo oceníte v budúcnosti.

Napríklad pri štvorčlennej rodine sa odporúča kúpa stola so šiestimi miestami. Vďaka tomu na stole neprekáža váza, sviečky alebo aj iné dekorácie. Umiestnenie stola je vhodnejšie v priestore, nie v rohu kuchyne. Aktuálny trend hovorí o umiestnení stola na pol ceste medzi kuchyňou a obývačkou.

Pri materiáloch sa najviac využíva masívne alebo dyhované drevo. Ďalšie materiály, ktoré sa využívajú sú sklo, kov a ich rôzne kombinácie. Pri výbere materiálov je potrebné dbať aj na celkový dojem, akým stôl pôsobí. Stôl by mal pôsobiť pevne, stabilne a prívetivo, nie chladne a neosobne. Pri použití skla je potrebné dbať aj na bezpečnosť a využívať hlavne kalené a bezpečnostné sklo.

jedálenský stôl

Obdĺžnikový jedálenský stôl

Tvar a rozmer jedálenského stola

Ak sa rozhodnete pre jedálenský stôl v tvare kruhu je potrebné dbať na dostatočný priestor jedálne. Takýto stôl síce nikoho neuprednostňuje, ale v malom priestore pôsobí neprirodzene. Najlepšie vynikne vo väčšej miestnosti s pôdorysom štvorca. Pri priemere 100cm je tento stôl určený pre 3-4 osoby.

Pri obdĺžnikových stoloch sa najčastejšie zameriavame na 6 miestne stoly, ktoré sú ideálne pre 4 osoby. Stôl je opretý jednou hranou o stenu a v prípade potreby sa jednoduchým presunutím stola do priestoru získajú ďalšie potrebné miesta.

Štvorcové stoly sa najčastejšie umiestňujú do malých bytov alebo garsóniek, v ktorých býva jedna osoba alebo pár. Vďaka tomu stôl nezaberá priveľa priestoru a dokáže splniť všetky požiadavky stolujúcich.

jadálenský stôl

Na stolom by nemalo chýbať svetlo

Správne osvetlenie stola

Pri výbere svietidla nad jedálenský stôl je potrebné dbať o celkový dizajn miestnosti, ale aj o stôl ako taký. Jedná sa o veľkosť a štýl stola, ktorému musí byť prispôsobené svietidlo. Pokiaľ sa jedná o veľký honosný stôl, svetlo by malo byť skôr jednoduchšie. Naopak, ak je stôl minimalistický a jednoduchý môžeme použiť výraznejšie svietidlo.

Vybrať jedálenský stôl nie je žiadna veda. Väčšinu potrebných informácií ľahko získate na internete. Či už na stránkach predajcov, alebo aj rôznych blogoch (ako je aj tento). Tak veľa zdaru pri výbere toho správneho stola.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár