Luky sú dodnes populárne zbrane z konca doby kamennej Luky sú dodnes populárne zbrane z konca doby kamennej
Home   /   Najlepšie články  /   Luky – strelná zbraň spadajúca do staršej doby kamennej

Luky – strelná zbraň spadajúca do staršej doby kamennej

Luky – strelná zbraň spadajúca do staršej doby kamennej

Predpokladaný vek lukov je približne 50 000 rokov. Luky umožnili pre prehistorických a neskorších lovcov prekonať únikovú vzdialenosť plachých zvierat a tie nebezpečné účinne napadať z odstupu z bezpečnej vzdialenosti. Postačilo zviera zraniť, aby nebolo schopné úniku. Tak mohli svojú korisť prenasledovať pomocou stopovania podľa kvapiek krvy spôsobené zranením zvieraťa. Vďaka tomuto vynálezu naši predkovia mali väčšiu šancu na prežitie kvôli bezpečnejšiemu lovu zo vzdialenosti. Taktiež mali možnosť loviť vyššie spomínané plaché zvieratá, ktoré inokedy boli skoro nepolapiteľné. Nepolapiteľné z dôvodu, že ich sluchové zmysli sú veľmi vyvinuté a dokázali počuť aj tie najmenšie pohyby v ich okolí.

luky

Luky v stredoveku hojne využívali armády.

Konštrukcia – z čoho sa skladajú luky

Základnými prvkami luku sú dva zakrivené elastické končatiny, tradične vyrobené z dreva spojené strunou. Samozrejme záleží na type luku, keďže v dnešnej dobe máme pokročilejšiu technológiu. Názorný príklad je kladkový luk, kde sa neodporúčajú drevené šipy z dôvodu zlomenia. Tento typ ma napínaciu silu približne od 10 do 30 kg s možnosťou nastavenia na kladkových mechanizmoch.

História lukostreľby

Luk sa stal jednou s najpoužívanejších zbraní vôbec. Používal sa v armáde, na ochranu, lov. Postupne sa ale nahradili kušami a neskôr zbraňami na pušný prach. V japonsku existuje bojové umenie lukostreľby nazývané Kyūdō – založené na Kyūjutsu organizované triedou samurajmi feudálneho Japonska. Od roku 2005 mala Medzinárodná federácia Kyūdō viac než 130 000 členov.

luky

Luky vo veľkom používajú aj Japonci na bojové umenie Kyūdō.

Lukostreľba ako šport

V lukostreľbe sa strieľa vonku ale aj v hale na kruhový terč z rôznych vzdialeností. Každý terč má desať kruhov rôznej bodovej hodnoty. Dnes vo športe sa využívajú luky, ktoré su zahnuté jemne dopredu a je možné ich zložiť. Vyrábajú sa z dreva a laminátu. Taktiež je možnosť ich vybaviť rôznymi doplnkami ako mieridlá, či stabilizátory. Na olympijských hrách sa tento šport objavil v roku 1900. O pár rokov neskôr bol zrušený kvôli nejednotným pravidlám ale v roku 1972 sa opäť vrátil medzi disciplíny.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár