Vzduchovky mnoho z nás sprevádzajú od detstva po dospelosť Vzduchovky mnoho z nás sprevádzajú od detstva po dospelosť
Home   /   Šport  /   Vzduchovky nás sprevádzajú od detstva až po dospelosť

Vzduchovky nás sprevádzajú od detstva až po dospelosť

Vzduchovky nás sprevádzajú od detstva až po dospelosť

Ako malí chlapci sme sa zvykli hrávať na indiánov, alebo vojakov. Medzi prvé zbrane, ktoré sme používali, boli hračky, či už drevené, alebo plastové. Možno niekedy neskôr sme skúsili aj vzduchovky. Každá z nich mala za úlohu priniesť hráčom dostatočnú autenticitu. Dnes už sú existuje viac vymožeností. Napríklad úplne hodnoverné kópie zbraní, ktoré využívajú hráči airsoftu. Koľkým z nás otec vystrúhal zbraň z dreva? Veru áno. Malo to niečo do seba, a svoju hračku ste si aj oveľa viac vážili, keď prešla rukami vášho rodiča. Čím sme boli starší a vyspelejší, tým sa menili aj naše možnosti.

vzduchovky

Vzduchovka

Vzduchovky ako užitočný pomocník

Medzi prvé skutočné zbrane, ktoré sme si mohli poťažkať a aj si dobre zastrieľať na terče, boli vzduchovky. Najviac si asi budete pamätať vzduchovky Slavia, ktoré sa vyrábajú dodnes. Najčastejšie sa do nich používajú guľaté náboje, alebo diabolky, ktoré sa pri nabíjaní lepšie zachytia, čím sa vytratí problém s neustálym vypadávaním náboja skrz hlaveň pri naklonení vzduchovky smerom k zemi.

vzduchovky

Moderné kúsky

 

Vzduchovky sa vyskytovali najmä na dedinách, kde ich používajú dodnes. A to hlavne na vtáctvo, ktoré konzumuje zasadené semiačka na poliach. Strieľajú sa aj škodce ako napríklad myši a potkany. V horách slúžia na odohnanie agresívnych zvierat, ktoré si po zásahu dvakrát rozmyslia, či napadnú človeka. Dodnes sa používajú vzduchovky aj v rámci branného nácviku na základných školách. S tým sú spojené aj strelecké súťaže lokálneho, krajského, alebo dokonca aj celoštátneho charakteru.

Súčasť olympiád

Môžete ich vidieť aj na zimnej olympiáde v rámci biatlonu, ktorého je súčasťou aj streľba na terč. Vedeli ste, že na letnej olympiáde sa nachádza streľba zo vzduchoviek už od roku 1896, kde sa poprvýkrát v boji o medaile objavila v gréckych Aténach? Najznámejším predstaviteľom spomedzi slovenských športových strelcov je dvojnásobný držiteľ bronzovej medaile z OH Jozef Gönci. Ako môžete vidieť, vzduchovky si miesto v našich životoch našli skutočne už od útleho veku. Sú praktické, užitočné a je s nimi zábava.

vzduchovky

Olympijské hry

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár