História, ktorú za sebou majú pánske košele História, ktorú za sebou majú pánske košele
Home   /   Móda  /   Pánske košele a ich história

Pánske košele a ich história

Pánske košele a ich história

Pánske košele iba ako spodné prádlo…

Hoci dnes sú pánske košele samozrejmou súčasťou každého mužského šatníka, či už si ich obliekate aj v bežné dni alebo len pre špeciálne príležitosti, v minulosti to tak nebolo. V podstate sa história pánskych košieľ začala písať až koncom 19. storočia. Do tejto doby mali pánske košele celkom inú podobu ako dnes (nemali zapínanie na hrudi, obliekali sa cez hlavu) a tiež plnili inú funkciu a to predovšetkým funkciu spodného prádla. Ak sa teda zamyslíme nad tým, prečo je dnes tak veľkým faux pas vyzliecť si v spoločnosti sako a byť iba v košeli, tento zvyk pochádza práve z obdobia, kedy sa pánske košele pokladali iba za spodné prádlo.

…a iba pre vyššiu vrstvu

Pánske košele sa v tomto období vyrábali prevažne z ľanu či z hodvábu a v bielej farbe, čo bolo príčinou toho, že sa stali viac-menej výsadou vyššej vrstvy. Ťažko pracujúci ľud si jednak šitie košieľ na mieru nemohol finančne dovoliť a jednak by si biele košele príliš rýchlo zašpinil a zničil. Aj preto je až do dnešných čias za najelegantnejší typ pánskej košele považovaná čisto biela košeľa. Zaujímavosťou je, že koncom 19. storočia sa klasické biele košele využívali aj pri športe, až neskôr v 20-tych rokoch 20. storočia prišiel René Lacoste s polo-košeľou, ktorá si medzi športovcami získala veľkú obľubu.

pánske košele

Biele pánske košele sa až do dnes považujú za tie najelegantnejšie

Pásikavé košele už aj pre obchodníkov

Až v roku 1871 nadobudli pánske košele takú podobu, v akej ich poznáme dnes a teda začalo sa pri nich používať predné zapínanie na gombíky. Tiež sa pomaly začali vyrábať aj iné ako len biele košele, a to predovšetkým pánske košele s pásikmi, ktoré sa stali obľúbené najmä medzi strednou vrstvou – obchodníkmi.

Goliere vtedy a dnes

Nuž a pokiaľ ide o goliere, pri nich prišla zmena až okolo 30. rokov 20. storočia. Dovtedy boli súčasťou košieľ iba stojaté goliere (tie sa dnes používajú iba do smokingu a fraku) a až v týchto rokoch sa zmenili na ležaté. Dnes poznáme až štyri rôzne základné typy golierov pre pánske košele – button down, turn down, kent a tzv. žraločí golier.

Najväčší zlom až po prvej svetovej vojne

Najväčšia zmena, pokiaľ ide o pánske košele, však prišla až po konci prvej svetovej vojny. V tomto období sa už totižto začali vyrábať aj košele s krátkym rukávom a v rôznych farebných prevedeniach a tak sa nosenie košieľ postupne rozšírilo medzi pánov zo všetkých vrstiev…

pánske košele

Pánske košele sa stali súčasťou bežných dní až po 1. svetovej vojne

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár