Automatická škrabka na zemiaky a jej príbeh - Party-Time Automatická škrabka na zemiaky a jej príbeh - Party-Time
Home   /   Bývanie  /  Produkty  /   Automatická škrabka na zemiaky a jej príbeh

Automatická škrabka na zemiaky a jej príbeh

Automatická škrabka na zemiaky a jej príbehVšetci to poznáme. Či už pri príprave zemiakov doma alebo ako zamestnanci v reštaurácii musíme sa venovať dlhej a nudnej práci – šúpaniu zemiakov. Po mnoho storočí sa tieto hľúznaté plodiny z Ameriky šúpali výhradne nožmi alebo špeciálnymi ručnými škrabkami na zemiaky. Škrabka na zemiaky sa tak stala povinným vybavením každej gazdinky a gazdu a kuchárov v reštauráciách. Stali sa nevyhnutnosťou všetkých kuchýň.

Začiatkom prvej priemyselnej revolúcie – áno, vynájdením parného stroja v 19. storočí však začal obrovský boom inovácii najmä v západnom svete, a mnohí vynálezcovia sa zamerali aj na takú časovo namáhavú činnosť, ako je škrabanie alebo lúpanie zemiakov.

škrabka na zemiaky
Škrabka na zemiaky je šikovný pomocník do kuchyne

Mechanizovaná škrabka jej začiatky

Ako sme už spomenuli, 19. storočie bolo storočím nápadov a inovácií pre uľahčenie každodenného života, a preto je veľmi ťažké určiť, kto ako prvý vynašiel automatickú škrabku na zemiaky. Vieme totiž, že v tom období sa počet patentov na takúto škrabku vyšplhal až na 500 len v 19. storočí. Jedným z priebojníkov tohto zariadenia bol hlavne americký politik, podnikateľ a vynálezca David H. Goodell, ktorý sa živil výrobou nožov a kolekciou rôznych nástrojov na krájanie a lúpanie zeleniny a ovocia. Vďaka jeho vynálezom sa stal každodenný život reštaurácií a hlavne domáce použitie o niečo ľahším. Preslávil sa najmä škrabkou na jablká, no postupne sa pretransformovala a stala sa z nej škrabka na zemiaky.

Samozrejme, nebol jediným, kto v danom obore podnikal a postupne príchodom konkurencie sa začala súťaž o najefektívnejšiu škrabku.

škrabka na zemiaky
Škrabka na zemiaky pomohla aj vojakom

Automatická škrabka na zemiaky a jej uplatnenie

Automatická škrabka na zemiaky našla svoje najväčšie uplatnenie najmä v komerčných kuchyniach ako sú reštaurácie a školské jedálne ale aj vo výrobniach obľúbených čipsov. Takáto škrabka však nemá len komerčné využitie. Svoje využite mala a stále má aj vo vojenskom sektore. Už v roku 1925 takáto škrabka vedela vojakom výrazne zjednodušiť ich nenávidenú prácu s prípravou zemiakov. Vďaka tomuto stroju sa zemiaky olúpali rýchlejšie, účinnejšie a omnoho precíznejšie než keby sa lúpali s nožom. Stačilo len, aby kuchár naplnil nádrž škrabky zemiakmi a vďaka brúsnym papierom a rotačnému pohybu sa tieto zemiaky olúpali. Súbežne s lúpaním sa do automatickej škrabky vstrekovala voda, aby zemiaky okamžite očistila.Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár