Home   /   Najlepšie články  /  Voľný čas  /  Produkty  /   Rádio do auta: typy, špecifiká a iné výhody

Rádio do auta: typy, špecifiká a iné výhody

Rádio do auta: typy, špecifiká a iné výhody

Rádio do auta sa za posledné roky viacerým užívateľom osvedčilo ako príjemný spoločník na cestách. Podporuje dobrú náladu, udržuje pozornosť a je zdrojom prínosných dopravných informácií. Výber vášho autorádia nemusí byť vôbec zložitý. Stačí, ak budete vychádzať z niekoľkých odporúčaných rád a na cestách sa necháte sprevádzať vysoko účelným a cenovo dostupným rádiom pre Váš automobil.

Okrem ceny, dizajnu a rozmerových typov vplýva na naše konečné rozhodnutie pre autorádio aj samotný výkon. Nie je to síce najdôležitejší parameter, no prihliada sa na tie najviac preferované typy výkonov. Rádiá do auta sa najčastejšie vyrábajú buď s výkonom 4x50W alebo 4x45W.

Účelné rádio do auta poskytuje svojim užívateľom viaceré možnosti prehrávania. Buď dokáže prehrávať iba CD alebo aj DVD a či okrem formátu MP3 podporuje DivX a WMA. Niektoré sú s FM a ďalšie s funkciou FM/AM. Viacerí vodiči vyžadujú, aby autorádio bolo vybavené tunerom RDS na zobrazenie staníc.

rádio do auta

Moderné autorádio s rôznymi funkciami a redukčným rámčekom.

Ako vybrať rádio do auta?

Mnohí pri výbere rádia do auta dosť prihliadajú aj na to, či sa displej ovláda tlačidlami alebo dotykom. Tie pokročilé ponúkajú hneď celú škálu farebného podsvietenia. Treba si však vybrať také rádio, ktoré bude svojím displejom ladiť s danou palubnou doskou. Zobrazené informácie na displeji musia byť vždy jasne a zreteľne čitateľné. Pre zvýšenie ochrany a minimalizovanie rizika krádeže sa rozhodnite pre odnímateľné autorádio. Dôležité je, aby bolo odolné voči otrasom. Viacerí uprednostňujú rádio s diaľkovým ovládaním.

Vstupy a výstupy pre konkrétne rádio do auta sú taktiež spájané s významnými úžitkovými vlastnosťami. Základným a najdôležitejším je v súčasných rádiách do auta USB vstup. Moderná doba si už dnes okrem CD a DVD mechaniky vyžaduje aj sloty pre pamäťové karty (micro SD, SDHC). Rádio do auta s pripojením cez bluetooth umožňuje jednoduchšie prijímať telefonáty. S podporou funkcie A2DP budete praktickejšie streamovať hudbu. Autorádiá by mali bežne poskytovať vstupy pre externý zosilňovač a subwoofer.

rádio do auta

Široká škála funkcií, s ktorými bude Vaša cesta autom pohodlnejšia a príjemnejšia.

1din alebo 2din autorádio?

Ďalšie možnosti vstupov a výstupov pre konkrétne rádio súvisia s rozmerovým typom. Rozlišujeme 1din a 2din autorádio alebo tiež špeciálne rádio určené pre automobily. Pri výslednom označení treba vychádzať z veľkostí montážneho otvoru. Rozmer pre 1din rádio do auta je 184 mm x 53 mm. Je vybavený plastovým rámčekom z prednej strany, ktorý sa vždy dodáva s rádiom. Rozmery bez rámčeka sú potom 178 mm x 50 mm. Tento typ sa dá nainštalovať do montážnych otvorov určených pre 2din rádiá do auta. Treba však dokúpiť redukčný rámček.

Montážne rozmery pre 2din rádiá sú 178 mm x 102 mm pri výške 100 mm. To sú rozmery bez kovového alebo plastového rámčeka. V opačnom prípade sa 2din autorádio vyznačuje rozmermi 189mm x119 mm.

Pri priestornejších montážnych otvoroch možno zabudovať aj 2din rádio s veľkou dotykovou plochou. Môžete taktiež využiť aj GPS navigáciu alebo sa rozhodnúť pre 2din autorádiá s napojením pre parkovaciu kameru.

Špeciálne rádio pre vozidlá je určené priamo do konkrétneho automobilu bez súvisu so štandardnými rozmermi, ako 1din a 2din. S týmto typom autorádia sú vozidlá zväčša dodávané už zo samotných fabrík. Užívateľom tak poskytujú len zopár základných funkcií.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár