Využite zeolit v domácnosti a v záhrade Využite zeolit v domácnosti a v záhrade
Home   /   Nezaradené  /   Zeolit a jeho využitie v záhrade

Zeolit a jeho využitie v záhrade

Zeolit a jeho využitie v záhrade

Ak patríte medzi ľudí, ktorí preferujú pestovanie ovocia a zeleniny doma pred ich kupovaním v obchode, možno vás zaujme tento článok o hornine menom zeolit, ktorá sa okrem iného veľmi a s obľubou využíva aj v poľnohospodárstve.

Čo to ten zeolit vlastne je?

Zeolit je hornina, ktorá vznikla pred miliónmi rokov pri sopečnej činnosti, za pôsobenia vysokých teplôt a tlakov. Je to porézna hornina, ktorá sa vyznačuje jedinečnými vlastnosťami, vďaka ktorým je o ňu obrovský záujem vo veľmi širokej sfére. Nerast je tvorený trojrozmernou kryštalickou mriežkou, tvorenou atómami kyslíka, kremíka a hliníka. To znamená, že ho tvorí spleť dutiniek a kanálikov konštantných rozmerov, ktoré sú schopné zachytávať molekuly rôzneho skupenstva. Zeolit je taktiež odolný voči vysokým teplotám a tlaku a je vo vode nerozpustný. Po vyťažení sa zeolit ďalej spracúva a drví sa na fragmenty rôznych veľkostí.

Zeolit ako prímes do hnojiva

Keďže zeolit je schopný adsorbovať rôzne látky, používa sa napr. ako prímes do hnojiva. Jeho úlohou je adsorbovať živiny a po aplikácii hnojiva do zeme ich rastlinám postupne uvoľňovať. Zeolit vždy uvoľní iba potrebné množstvo živín, takže rastlina ich nikdy nemá ani nadbytok ani nedostatok. Je vo vode nerozpustný, a preto nedochádza k zbytočnému odplavovaniu vzácnych živín. Zeolit taktiež adsorbuje molekuly vody, čo je veľmi užitočné najmä v období s chudobnejšími zrážkami. Je to prírodný materiál, a pre životné prostredie je úplne nezávadný.

Okrem toho, že zeolit sa stará o regulovaný prísun dôležitých živín, zabezpečuje rastlinám i väčšiu ochranu pred škodcami a poveternostnými vplyvmi, adsorbuje škodlivé látky či ťažké kovy z pôdy. Rastliny sú zdravšie a pevnejšie, plodov je viac a sú väčšie.

Zeolit

Zeolit a jeho využitie v pôde

Ďalšie využitie v záhrade a okolí domu

Zeolit je možné použiť i ako pôdny kondicionér, ktorý celkovo zlepšuje kvalitu pôdy, neutralizuje pH, podporuje rast koreňového systému, v pôde zadržiava a reguluje vodu a živiny. Taktiež sa používa ako okrasný kameň do záhrad alebo skaliek. Pokiaľ máte doma záhradné jazierko alebo bazén, využiť ho môžete ako filtračný materiál.

Ak chcete mať zdravé a krásne domáce ovocie a zeleninu, vyskúšajte hnojivo so zeolitom. Táto prírodná hornina vás určite nesklame.

Tags

Fredy
Som začínajúci blogger a kedže som znamenie strelec tak ako pri všetkom v živote, aj pri bloggovani sa budem snažiť trafiť do čierneho.
Súvisiaci článok

Pridať nový komentár