Záhradkár a fázy Mesiaca Záhradkár a fázy Mesiaca
Home   /   Voľný čas  /   Úspešný záhradkár sa riadi aj fázami Mesiaca

Úspešný záhradkár sa riadi aj fázami Mesiaca

Úspešný záhradkár sa riadi aj fázami Mesiaca

To, že život rastlín do veľkej miery ovplyvňuje Slnko nikto nepopiera, no vplyv Mesiaca na rastliny už mnohí považujú za šarlatánstvo. Pritom už podľa dávnych skúseností a výsledkov záhradkárov je aj vplyv Mesiaca nepopierateľný. Spočíva v príťažlivej sile, ktorou pôsobí Mesiac na všetky tekutiny na Zemi, pričom najznámejším príkladom je príliv a odliv. Preto ak sa aj vy chcete aby sa z vás stal úspešný záhradkár a rozhodnete sa záhradničiť podľa luny, mali by ste vedieť základné pravidlá a lunárny kalendár by si mal nájsť aj u vás svoje miesto.

Dorastajúci Mesiac

Sila rastlín ide pri dorastajúcom mesiaci do ich nadzemných častí. Táto fáza je priaznivá na sadenie, siatie, očkovanie, vrúbľovanie a činnosti spojené s vodou (hľadanie prameňov, odvodňovanie, opravu studne …). Taktiež je vhodné kosenie trávy, úprava kompostu, zber kvetov a plodov.

záhradkár

Záhradkár musí vedieť, kedy je správny čas na isté úkony

Spln Mesiaca

Dni, kedy je mesiac v splne a tiež v nove sú charakteristické mimoriadnou silou, no nie sú vhodné pre väčšinu záhradných prác. Nadzemné časti rastlín sú počas splnu Mesiaca veľmi citlivé, a preto sa skúsený záhradkár vyhýba strihaniu živého plota, rezu stromov, krov a rastlín. Neodporúča sa ani vysádzať a presádzať. Môžete však využiť tento mystický čas na zber bylín.

Ubúdajúci Mesiac

Pri ubúdajúcom mesiaci ide sila rastlín do ich podzemných častí. Je to aj čas zbavovania sa všetkého nežiadúceho. V tomto období bojujeme so škodcami a burinou, no môžeme aj sadiť a siať rastliny, z ktorých využívame podzemné časti, teda koreňovú zeleninu a zemiaky. Taktiež je táto fáza priaznivá na zber, spracovanie a uskladnenie úrody, polievanie, hnojenie, zmladzovanie rastlín, prerezávanie stromov, zakladanie kompostu, ťažbu dreva a rekonštrukciu plotov a ciest.

záhradkár

Riadite sa aj vy fázami Mesiaca?

Nov Mesiaca

Nič nesadíme ani nepresádzame, pôda má čas kľudu a odpočíva. Môžeme však ošetriť nadzemné časti rastlín, hlavne stromy a kry, ktoré nie sú v tento čas natoľko citlivé a budú sa dobre uzdravovať.

Nemenej dôležité je aj to, v akom znamení sa Mesiac nachádza, preto nejeden záhradkár využíva lunárny kalendár čo raz častejšie a s väčšou obľubou.

Tags

Fredy
Som začínajúci blogger a kedže som znamenie strelec tak ako pri všetkom v živote, aj pri bloggovani sa budem snažiť trafiť do čierneho.
Súvisiaci článok

Pridať nový komentár