Kolimátor je optické zariadenie, ktoré nemeria vzdialenosti kolíkov Kolimátor je optické zariadenie, ktoré nemeria vzdialenosti kolíkov
Home   /   Šport  /   Kolimátor nemeria vzdialenosti kolíkov

Kolimátor nemeria vzdialenosti kolíkov

Kolimátor nemeria vzdialenosti kolíkov

Kolimátor je optické zariadenie, ktoré sa upevňuje na ručnú strelnú zbraň pred klasické mieridlá alebo namiesto nich. Pôvodne sa toto zameriavacie zariadenie používalo hlavne pri ťažkých zbraniach, ale po objave svetelnej LED diódy sa aplikuje aj na ručné zbrane. Je to viac ako užitočný pomocník pri love, športovej alebo rekreačnej streľbe. Používa sa ako užitočný optický zameriavač aj pri streľbe z airsoftových zbraní pri obľúbených airsoftových bitkách družstiev.

kolimátor

Kolimátor je skvelý pomocník pri streľbe.

Kolimátor – červená, zelená alebo modrá bodka

Kolimátor je optické zameriavacie zariadenie, ktorým sa pozeráte na cieľ cez priehľadné nezväčšujúce sklíčko, na ktorom sa zrkadlí farebná bodka. Je jedno, kde je bodka, či na pravom hornom okraji sklíčka, uprostred, alebo dole. Tam kde je bodka, tam strieľate. Ako každé optické zameriavacie zariadenie sa kolimátor musí pred použitím nastreliť. Použitie otvoreného kolimátora pri streľbe prináša strelcovi celý rad výhod v porovnaní s puškohľadom, alebo s trubicovým kolimátorom.

Výhody otvoreného kolimátora

Medzi tri najdôležitejšie prednosti oproti tubusovým kolimátorom je rýchlosť zachytenia cieľa, streľba v noci a za šera a nakoniec je to aj nezanedbateľné zdravotné hľadisko. Trénovaní strelci, ktorí strieľajú takmer denne, dosiahnu pri prechode na otvorený kolimátor zrýchlenie zhruba o 30%. Strelci netrénovaní, ktorí denne nestrieľajú a občasní hráči airsoftu, paintballu alebo poľovníci, dosahujú zlepšenie niekoľkonásobné  rádovo až o stovky percent. Použitie kolimátora je preto ideálne aj pri love drobnej zveri , ako sú napríklad  bažanty a zajace.

kolimátor

Kolimátor upevnený na zbrani.

Streľba a mierenie v noci

Pri streľbách v noci, alebo za šera býva občas problém s nájdením mechanických mieridiel u brokovníc alebo guľovníc. Pri streľbe pomocou kolimátora strelec len umiestni väčšinou červenú svietiace bodku na cieľ a strieľa. A čo to zdravotné hľadisko? Všeobecne u starších ľudí dochádza k postupnej strate akomodačnej schopnosti oka. Znamená to okrem iného, že strelec už nie je schopný vidieť ostro mušku, hľadáčik a samotný cieľ. Použitím reflexného kolimátora sa len zakryje cieľ červenou bodku a vystrelí sa.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár