Fasádna omietka a zopár tipov pre dokonalú realizáciu Fasádna omietka a zopár tipov pre dokonalú realizáciu
Home   /   Móda  /  Bývanie  /  Produkty  /   Fasádna omietka a zopár tipov

Fasádna omietka a zopár tipov

Fasádna omietka a zopár tipov

Vybrať vhodnú fasádu je pomerne náročná úloha, obzvlášť keď sa v danej problematike vôbec neorientujete. Fasádna omietka by mala spĺňať všetky požiadavky čo sa týka funkčnosti, a samozrejme vás uspokojiť aj po vizuálnej stránke. Omietka sa musí naťahovať na vopred napenetrovaný podklad. Penetrácia musí byť natretá minimálne 24 hodín pred aplikáciou omietky. Podklad pod omietku sa musí nechá riadne vyschnúť. Zostatková hodnota vlhkosti podkladu pred aplikáciou penetrácie nesmie byť väčšia ako 7%.

fasádna omietka
San Marco je obľúbeným riešením na fasádne omietky

Akrylátová a minerálna fasádna omietka

Jednou z možností, ako riešiť fasádne omietky, je akrylátová omietka. Tá vyniká svojou odolnosťou a dlhou životnosťou, pričom je vhodná pre mnoho povrchov. Okrem iného ju možno použiť aj v interiéri. Omietka je vysoko priľnavá a poskytuje široké spektrum rôznych odtieňov i štruktúr. Výhodou je, že stačí naniesť len tenkú vrstvu. Podobne je na tom aj minerálna omietka. Tá sa navyše pýši svojou paropriepustnosťou a odpudivosťou vody. Pri použití tohto typu omietky získate odolný povrch, ktorý nenavlhne ani pri väčšom daždi, a zároveň umožňuje, aby domček “voľne dýchal”.

fasádna omietka
San Marco marcosil je vhodný k ochrane a dekorácii plôch stien vo vonkajšom prostredí. 

Dávajte si pozor pri výbere odtieňa

Pri výbere odtieňa pre fasádne omietky sa neodporúča voliť príliš sýte a tmavé odtiene. Pri použití sýtych a tmavých odtieňov na väčšej ploche môže dochádzať k prehrievaniu vonkajšieho súvrstvia zatepľovacieho systému. Omietky so sýtym odtieňom totiž strácajú svoju schopnosť odrážať svetlo a pod povrchom omietky tak dochádza k veľkým teplotným výkyvom. Pri častom prehrievaní dochádza k dilatačným pohybom jednotlivých vrstiev. Tieto pohyby na bežných fasádnych omietkach zapríčiňujú vznik trhliniek a postupné poškodenie celého súvrstvia. V letných mesiacoch môžu byť teplotné maximá vznikajúce na omietkach až okolo 70 ° C.  Každá fasádna farba alebo omietka má k svojmu odtieňu priradené % svetelnej odrážavosti, ktoré sa stanovuje indexom HBW. Pre použitie na kontaktné zateplenie je dobré použiť odtiene v rozmedzí HBW 30 – 100. Odtiene s nižším HBW sú vhodné iba pre menšie plochy a dekoratívne prvky.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár