Nože na boj a ich história Nože na boj a ich história
Home   /   Voľný čas  /   Bojové nože a ich história

Bojové nože a ich história

Bojové nože a ich história

Nože sú základným vybavením ľudí pre život už od praveku. Hoci zo začiatku určite nemôžeme hovoriť o nožoch v dnešnom ponímaní. Zo začiatku môžeme hovoriť o nožoch iba ako o upravených kostených alebo kamenných nástrojoch, ktoré boli nápomocné pri spracovaní potravín a ako základný nástroj.

bojové nože

Nože sa na boj používajú už oddávna

Neskôr spracovaním prvých kovov začali ľudia využívať aj kovové nože. Práve prvé vojnové dýky z bronzu by sa dali nazývať prvotnými predchodcami dnešných bojových nožov. Od bronzu a iných zliatin kovov, sa objavením spracovania železa, stala základným materiálom na výrobu bojových nožov práve oceľ.

14. storočie – revolučné aj pre bojové nože

Aj keď by sa to mohlo zdať ako nepodstatný fakt, práve bojové nože vyrábané v tomto období pre potreby Francúzskej a Talianskej armády priniesli revolúciu. Jednalo sa o kónické a hlavne obojstranné ostrie. Tieto druhy ostria boli vyvinuté vzhľadom na kvalitnejšie brnenia.

Bojové nože nepatria iba histórii

Aj keď by sa vzhľadom na dobu využívania bojových nožov mohlo zdať, že už patria minulosti rozhodne to pravda nie je. Nová vlna ich modernizácie a zapájania do bojov prišla v 1. Svetovej vojne. Kedy sa osvedčili hlavne počas bojov v zákopoch.

Tu sa znova vyprofilovala funkcia bojových nožov, ako zbraní prioritne určených na boj zblízka alebo v stiesnených priestoroch. Rovnako sú nože obľúbenou a veľmi efektívnou zbraňou pri špeciálnych operáciách, vďaka tichosti a odolnosti proti prostrediu.

Bojové nože sú súčasťou vybavenia všetkých profesionálnych aj poloprofesionálnych armád na svete. Hoci kedysi sa k nim mohli dostať iba vojaci alebo členovia ozbrojených a silových zložiek, dnes je to inak.

nože

Dýka “Killer” s Boxerom

Bojový nôž aj pre civilov

V súčasnosti sú zákony oveľa príhodnejšie pre držanie bojových nožov aj pre potreby civilného obyvateľstva. Viacerí obchodníci a v neposlednom rade aj zákonodarcovia pochopili, že bojové nože sú skvele využiteľné aj pri iných činnostiach. Veľkú obľubu si získali hlavne taktické nože, ktoré si našli veľkú obľubu hlavne pri outdoorových a survival aktivitách.

Preto pokiaľ si chcete kúpiť svoj bojový nôž, môžete si vybrať v ponuke kamenných army shopov, alebo aj priamo na internete. Ponuka je široká, stačí si vybrať.


Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár