Ako vybrať správnu cyklistickú helmu Ako vybrať správnu cyklistickú helmu
Home   /   Voľný čas  /   Ako vybrať správnu cyklistickú helmu

Ako vybrať správnu cyklistickú helmu

Ako vybrať správnu cyklistickú helmu

Cyklisti, ktorí pravidelne jazdia už dávno pochopili, že cyklistická helma nie je iba pre parádu. Každý cyklista, ktorý už zažil vážnejší alebo menej vážny pád už určite chápe, že cyklistická helma je jedným z najdôležitejších prvkov cyklo oblečenia. Rovnako si to uvedomili už aj naši zákonodarcovia, ktorí už zákonom prikázali nosenie cyklistickej helmy pre každého cyklistu mimo obce. Rovnako aj povinné nosenie cyklistickej helmy v obci pre deti mladšie ako 15 rokov.

Aké funkcie plní cyklistická helma

cyklo oblečenieZákladnou funkciou cyklistickej helmy ako aj každej inej časti cyklo oblečenia je predovšetkým ochrana samotného cyklistu. Pri cyklistickej helme sa jedná o ochranu hlavy, teda najdôležitejšej časti tela cyklistu. Presnejšie má za úlohu zabrániť, alebo znížiť rýchlosť nárazu mozgu o lebečnú kosť v prípade nehody. Funkcia helmy pri tomto úraze je hlavne vytvoriť medzivrstvu medzi prekážkou a hlavou cyklistu. Svojim pôsobením má  za cieľ rozložiť energiu na väčšiu plochu a tým aj znížiť jej pôsobenie na mozog cyklistu.

Helma musí spĺňať predpoklady ako cyklo oblečenie

Základné funkcie cyklistickej helmy:

  • Vďaka vnútornej vrstve, ktorá pohlcuje silu nárazu, mozog naráža na lebečnú kosť v menšej rýchlosti a teda riziko jeho poškodenia sa znižuje
  • Povrch prilby má za účel rozloženie sily nárazu na väčšiu plochu a tým aj pôsobenie na hlavu cyklistu je menšie
  • Poslednou, aj keď nie zrovna najmenej dôležitou funkciou helmy je mechanická ochrana hlavy jazdca pred prekážkou do ktorej narazil hlavou

Najdôležitejšie vlastnosti helmy:

  • cyklo oblečenieCyklistická helma musí spĺňať potrebné normy. Minimom u nás je norma EN 1078. Vhodné je aj označenie, že spĺňa požiadavky TÜV a GS. Čo sú značky kvality a dokazujú potrebnú bezpečnosť a spĺňanie medzinárodných štandardov.
  • Dostatočne kvalitné, pevné ale pohodlné upínanie cyklistickej helmy na hlavu. Upínací systém musí byť nastaviteľný v rozsahu obvodu hlavy, ale aj dĺžky upínacích remeňov.
  • Dobré odvetranie helmy. Toto zabezpečuje dostatok vetracích otvorov na helme, podmienkou však je nie len ich dostatočný počet, ale aj správny tvar. Pri helme je vhodné aj pokrytie predných vetracích otvorov sieťkou, čo zabráni vniknutiu hmyzu a nečistôt do helmy.

Výber správnej helmy je dôležitý, nie však zložitý. Pokiaľ sa aj napriek týmto základným radám neviete rozhodnúť pre konkrétny typ. Neváhajte a obráte sa na odborníkov. V cyklo predajniach vám určite radi a relevantne poradia. Prípadne sa môžete obrátiť na niektorého z internetových predajcov. Ja odporúčam tu.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár