Home   /   Bývanie  /   Zelené živé fasády domov

Zelené živé fasády domov

Zelené živé fasády domov

Živé zelené fasády domov sú jednou z možností, ako schovať nedostatky, rokmi zničené staré fasády domu alebo staré farby stien. Pre takéto riešenie sú samozrejme najlepšie celoročné zelené ťahavé rastliny. Aj keď to môže pôsobiť veľmi pekne a esteticky, má to aj odvrátenú stránku veci. Nevýhodou týchto zelených fasád je to, že je potrebné ich sústavne zastrihávať a udržiavať neprerastené v okolí okien a domových dverí. Druhou nevýhodou môže byť aj to, že poskytujú dokonalé lezecké možnosti pre hlodavce a iných škodcov, ktorých nikto nerád víta doma. Popínavé rastliny pri stene však majú množstvo iných výhod ako aj stavebný význam. Pomáhajú totiž vysať alebo absorbovať vodu spod základov domov, čo je mimoriadne praktické pri nedostatočnej izolácii.

fasády

Živé fasády pôsobia veľmi pekne a esteticky.

Aké rastliny použiť na zelené fasády?

Sú dve možnosti pre zelené fasády domov – ovíjavé a prísavné. Ovíjavé rastliny potrebujú nejakú drevenú alebo kovovú tenkú konštrukciu, aby sa mali na čo ovinúť. Prísavné sa samé prisajú na akýkoľvek povrch a fasádu budovy tým, ako rastú. Najčastejšou rastlinou je pavinič trojlaločný, ktorý vytvára svojimi listami povrch, ktorý chráni budovu aj pred rôznymi nepriaznivými vplyvmi počasia. Je to však opadavá rastlina, preto niekomu môže prekážať neporiadok, ktorý je potrebné sústavne zametať. Ďalšou veľmi často používanou rastlinou na zelenú fasádu je brečtan. Tento je po celý rok zelený, no rastie o dosť pomalšie, takže trvá pomerne dlho, kým pokryje celú plochu fasády domu. Ak sa vám žiada zelená ale aj rozkvitnutá fasáda, ktorá pôsobí až rozprávkovo vo vegetačnom období, potom je dobré zvoliť rastlinu vistériu. Má modré kvety a celkom rýchlo rastie.

fasády

Fásady živého typu chránia dom aj pred zlým počasím.

Zelená fasáda s pridanou hodnotou

Pomocou zelenej fasády má domácnosť aj nižšiu spotrebu tepla, pretože pomalšie prúdi vzduch okolo plášťa budovy. Úsporu energie je poznať dostatočne, pretože sa tiež znižuje únik tepla. Je to až o 15 až 30% menšej teplotnej straty. V lete taktiež fungujú listy rastliny ako izolácia, pretože múry „obalené“ listami rastliny sa natoľko neprehrejú. Okrem ekonomickej výhody zelené fasády tlmia hluk z vonkajšieho okolia a logicky zlepšujú kvalitu vzduchu v okolí domu.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár