Home   /   Cestovanie  /  Voľný čas  /  Najlepšie články  /   Počasie po anglicky a iné zaujímavé slová.

Počasie po anglicky a iné zaujímavé slová.

Počasie po anglicky a iné zaujímavé slová.

S končiacim sa jarným obdobím a nástupom leta sme usúdili, že je vhodný čas na jednu z najčastejšie diskutovaných tém – počasie. Pracovné stretnutia, konverzácia s priateľmi, samotná predpoveď počasia či naše dovolenkové plány sa točia okolo tohto jednoduchého slova.

Väčšina študentov sa učí to, ako povedať počasie po anglicky už v prvých mesiacoch jazykového kurzu. Je veľmi jednoduché zapamätať si známe slová či frázy ako sú:  počasie – weather (vyslov ako: [ˈweðə]), slnečný deň – sunny day, alebo silný dážď – heavy rain. V dnešnom blogu sa však budeme snažiť rozšíriť vašu slovnú zásobu aj o iné zaujímavé a bežne používané slovíčka a fakty.

Počasie po anglicky

Základné slovíčka.

Vedieť opísať počasie po anglicky sa vám určite zíde

Len tak na okraj. Dôvod, prečo má angličtina toľko rôznych fráz pre to, ako popísať počasie po anglicky pramení zo skutočnosti, že vo Veľkej Británii je počasie neskutočne premenlivé a nestále. A tak aj obyčajné slovo ‘vedro’, anglicky ‘bucket’, Angličania začali používať pre opis počasia: ‘It´s bucketing down.’ V preklade to neznamená: ‘Padajú vedrá.’ alebo ‘Leje.’

Pozrime sa však na príjemnejšiu a teplejšiu stránku počasia a na to, ako sa spýtať na počasie po anglicky. Základnou a jednoduchou frázou je: ‘How´s the weather?’ ‘Aké je počasie?’ Alebo: ‘What´s the weather like tomorrow?’ ‘Aké počasie bude zajtra?’

V prípade príjemného letného vánku a počasia, môžete odpovedať týmito frázami:

  • ‘It´s breezy.’ ‘Je príjemne (sviežo).’ Breeze v preklade znamená jemný vánok.
  • ‘It´s sunny.’ ‘Je slnečno.’

Ak je však veľmi horúco, skúste použiť tieto frázy:

  • ‘It´s sticky.’ ‘Je (nepríjemne) horúco.’
  • ‘It´s boiling.’ ‘Je strašne horúco.’

Niekedy sa stáva, že teplo sprevádzajú búrky a dažde. V takomto prípade určite oceníte tieto frázy:

  • ‘It´s drizzling.’ ‘Mrholí.’
  • ‘It´s pouring down.’ ‘Leje ako z krhly.’
  • ‘It´s letting up.’ ‘Prestáva pršať.’

Počasie po anglicky

Niektoré oblasti sú známe tým, že počasie je či už premenlivé, anglicky: ‘changeable’, alebo nepredvídateľné, anglicky: ‘unpredictable’. Či už tak alebo onak, určite si pred svojou pracovnou cestou alebo dovolenkou pozrite predpoveď počasia (‘weather forecast’) a naučte sa popísať počasie po anglicky.

Vzhľadom na skutočnosť, že táto téma patrí do nášho bežného a každodenného života, určite to skôr či neskôr oceníte.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár