Predstavujeme vám typy lukov od priamych až po kladkové luky Predstavujeme vám typy lukov od priamych až po kladkové luky
Home   /   Voľný čas  /   Od priamych až po kladkové luky

Od priamych až po kladkové luky

Od priamych až po kladkové luky

Priame luky predstavujú najstarší a najjednoduchší druh lukov. Takýto luk má viac menej rovné telo, na ktorého koncoch sú dva zárezy na upnutie tetivy. Ramená priameho luku sú pred napnutím v celej dĺžke rovné. Mení sa len ich prierez, t.j. od stredu ku koncom sa zužujú. Sú celkom presné, ale len na kratšie vzdialenosti. Priamy luk má nasledujúce poddruhy:

  • dlhý luk (longbow, anglický luk)
luky

Anglické luky vyzerali takto.

Dlhý luk sa preslávil ako veľmi účinná zbraň v storočnej vojne. Anglické vojská s ňou vyhrali mnoho slávnych bitiek. Luky boli vyrábané z jedného kusu dreva, ponajviac z tisu ale aj z brestu, jaseňa a orecha. Dĺžka luku bola spravidla rovnaká ako lukostrelec sám, okolo 170-180cm. Avšak aj menší muži mohli mať lúk dlhší ako bola ich výška.

  • plochý luk (tradičný)

Je kratší, má plochejšie široké ramená, a má odsadenú rukoväť. Príkladom môže byť indiánsky luk plne prispôsobený spôsobu života kočovných lovcov. Rovnako ako u ostatných jazdeckých kultúr takéto luky umožnili lepšiu manipuláciu a jednoduchšie mierenie aj streľbu z konského chrbta.

Reflexné a zvratné luky

Reflexné luky sa od priamych lukov líšia prehnutím špičiek ramien do opačného smeru. Tento luk vznikol v staroveku. Je štandardne lepený z viacerých druhov materiálu. Jeho ramená sa ohýbajú nad parou alebo ohňom. Toto riešenie dávalo šípu vyššiu rýchlosť, ale vyznačovalo sa menšou smerovou stabilitou oproti tradičnému luku. Aj tu existujú poddruhy:

  • jednodielne reflexné luky,
  • trojdielne s masívnym stredom a dvoma vymeniteľnými ramenami a
  • zvratné luky konštrukčne vychádzajúce z tradičného reflexného luku.
luky

Kompozitné luky vyzerajú aj takto.

Kladkové (kompozitné) luky

Kladkové luky sú moderným variantom lukov. Pripomínajú kladkostroj. U nich je tetiva a kábel vedený cez excentrické nesústredné prevodné kolieska. Tie pôsobia ako páka a menia pritom akčný uhol a silu na páke, zatiaľ čo sú k sebe pomocou káblov sťahované ramena luku. Týmto spôsobom sa darí strelcovi efektívnejšie vplývať v oblasti prenosu energie luku do vystreleného šípu.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár