Home   /   Cestovanie  /  Voľný čas  /  Zábava  /   Malokarpatská vínna cesta je obľúbeným výletom

Malokarpatská vínna cesta je obľúbeným výletom

Malokarpatská vínna cesta je obľúbeným výletom

Malokarpatská vínna cesta je na Slovensku mimoriadne obľúbenou turistickou atrakciou. Prekvapí vás počet, kvalita a vysoká úroveň jednotlivých vinárstiev. V tunajšej oblasti sa väčšina vinárstiev orientuje na prívlastkové vína – uprednostňujú kvalitu pred kvantitou. Malokarpatská vínna oblasť z väčšej časti produkuje biele vína – najčastejšie odrody sú: Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Muller-Thurgau, Rulandské biele a Rizling rýnsky. Z červených vín potom prevláda Svätovavrinecké a Frankovka. Rozlohou je to najväčšia a najvýznamnejšia vinárska oblasť na Slovensku. Skladá sa z troch subregiónov : Vinohrady Záhoria, Malokarpatské vinice rozprestierajúce sa na juhozápadných svahoch Malých Karpát od Bratislavy po Horné Orešany a Vinohrady severného výbežku Malých Karpát východne od Malých Karpát. Tvorí ju 12 vinárskych rajónov, od Bratislavy cez Pezinok k Horným Orešanom až po Smolenice. Nachádza sa tu až vyše sto tradičných vinárskych obcí.

malokarpatská vínna cesta
Malokarpatská vínna cesta vám odhalí v plnej kráse aj nádherné vínne pivnice

K vínu patrí dobré jedlo

Aby ste vašu vínnu cestu úspešne dotiahli až dokonca, je dobré myslieť aj na jedlo. A tak ako si pochutnáte na víne, určite bude pre vás pozitívnym zážitkom aj miestna kuchyňa. Miestom, ktoré by ste určite mali navštíviť v jesennom období je Slovenský Grob. Kvalitné víno je tu doplnkom výbornej husaciny, podávanej v tradičných reštauráciách, čo je naozaj gastronomický zážitok. K tomu samozrejme nesmú chýbať po domácky vyrobené lokše a rôzne prílohy. Pokiaľ je vás viac, môžete si objednať aj pečené prasiatko, na ktorého chuť isto dlho nezabudnete.

Karpaty sú oblasť, kde ľuďom záleží na kvalite vína

Neodídete naprázdno

Malokarpatská vínna cesta výrazne prispieva k rozvoju cestovného ruchu zameraného na zážitky z vína a vínnych produktov. Ponúka vám tradíciu vinárstva, starobylé pamiatky, jedinečný folklór, kulinárske špeciality, faunu a flóru, možnosť oddychu, ponaučenie i pobavenie. Cesty za vínom si v Malokarpatskej vínnej oblasti určite užijete a počítajte s tým, že domov pôjdete aj “s výslužkou” v podobe niekoľkých fliaš výborných miestnych vín, tak si pripravte dostatok miesta v kufri.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár