Home   /   Bývanie  /   Interiérové farby nie sú len o emočných prvkoch

Interiérové farby nie sú len o emočných prvkoch

Interiérové farby nie sú len o emočných prvkoch

Zariaďujete si nové bývanie? Určite ste už uvažovali o tom, v akých farbách chcete poňať interiér svojho príbytku. Rozhodovanie je vec neľahká, častokrát sa stáva, že si človek vyberá interiérové farby len z dôvodu, že sa mu páči. Existuje však viacero aspektov, na ktoré treba pri výbere farby prihliadať.

interiérové farby

Interiérové farby tmavého odtieňa opticky zmenšujú miestnosť.

Interiérové farby a správne osvetlenie

Medzi chladné interiérové farby sa zaraďuje biela, či svetlá modrá. Ak vám pripadá vaša miestnosť príliš chladná, nemusíte ju kvôli tomu premaľovávať. Stačí si do miestnosti kúpiť lampu s teplotou približne 2700 Kelvinov. Naopak ak vyberiete príliš tmavé farby, musíte myslieť na to, že čím je farba tmavšia, o to viac potreba silnejšieho osvetlenia v miestnosti stúpa. V takom prípade sa odporúča osvetlenie s teplotou 4000 Kelvinov. Mali by ste výber farby prehodnotiť aj na základe toho do akej miestnosti ju vyberáte, a nakoľko je daná miestnosť presvetlená denným svetlom.

interiérové farby

Svetlé interiérové farby miestnosť opticky zväčšujú.

Interiérové farby a optické zväčšenie i zmenšenie izby

Výber správnej farby je dôležitý. Ovplyvní to podstatnú časť stráveného času vo vašom príbytku. Interiérové farby dokážu opticky zmenšiť i zväčšiť priestor. Preto ak máte menší byt, je dobré pri maľovaní stien použiť studené farby ako modrá, fialová, či tmavšie odtiene zelenej. Je to tým, že takéto farby vzájomne oddaľujú jednotlivé prvky, a tým je miestnosť opticky väčšia. V prípade ak bývate vo veľkom dome, sa odporúča priestor zmenšiť pomocou teplých farieb (oranžová, žltá, červená). Do nich môžete zakomponovať všakovaké vzory, alebo kombinovať materiály a vzory. To by malo vyústiť do optického zníženia stropu. Ak ste zakúpili bývanie, ktoré nie je novostavbou, alebo už je plne zariadené, a máte v úmysle ho premaľovať, nezabúdajte na fakt, že sýte a príliš tmavé farby neprekryjete jemnejšími a svetlými farbami dostatočne.

Pri vašom výbere vám držíme palce. Zladiť farby do dokonalej harmónie je častokrát komplikovaná úloha, ktorá vyžaduje veľa času, premýšľania a dobrý vkus.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár