Home   /   Najlepšie články  /  Voľný čas  /  Zdravie  /  Produkty  /   Fonendoskop – aké sú dnes na predaj?

Fonendoskop – aké sú dnes na predaj?

Fonendoskop – aké sú dnes na predaj?

Asi by sme ťažko dnes stretli niekoho, kto sa počas svojho života mnohokrát nestretol u svojho obvodného doktora či detskej lekárky s klasickým fonendoskopom zavesenom na krku vyšetrujúceho zdravotného personálu. Fonendoskop je jednoduchý lekársky nástroj na počúvanie a vyšetrenie pacienta. Doktori ho najčastejšie používajú na vyšetrenie srdca, pľúc, ako aj pri sledovaní črevných pohybov. Veľmi často sa vďaka fonendoskopu spolu s tonometrom na meranie krvného tlaku dajú získať určité informácie o šelestoch a tlkote nášho srdca. Na našom trhu so zdavotnými pomôckami je niekoľko druhov fonendoskopov na voľný predaj.

Lekársky nástroj, bez ktorého sa doktori nezaobídu.

Stetoskop ako predchodca fonendoskopu

Pôvodným predchodcom dnešného fonendoskopu je medzi laickou verejnosťou menej známy stetoskop. Stetoskop sa využíva v pôrodníctve na počúvanie oziev plodu. Stetoskop zvyšuje intenzitu zvuku, ktorý lekár počuje. Skladá sa z rozšíreného zvoncového konca, ktorý sa prikladá na telo pacientky a zužujúcej sa trubice, ktorú lekár prikladá k svojmu uchu. Túto jednoduchú pomôcku vynašiel francúzsky fyzik a lekár René Théophile Hyacinthe Laënnec už v roku 1819. Stetoskop bol vtedy veľkým prínosom pre diagnostiku v medicíne. Dnešný fonendoskop bežne dostupný v predaji je teda vývojom vylepšený stetoskopický medicínsky prístroj.

Fonendoskop littmann.

Na predaj sú ponúkané rôzne verzie fonendoskopu

Na našom trhu so zdravotníckymi pomôckami je v predaji niekoľko druhov moderných fonendoskopov. Často zdravotníkmi používaný  fonendoskop Littmann Classic III sa vyznačuje všestrannosťou, vysokou akustickou citlivosťou a inovatívnym dizajnom. Obsahuje obojstranný hrudný snímač s laditeľnými membránami. Väčšiu stranu možno použiť pri dospelých pacientoch, menšia je vhodná pri pediatrických vyšetreniach. Pre istú skupinu zdravotníkov je fonendoskop nenahraditeľným pracovným nástrojom, a preto ho nosia neustále so sebou.

Fonendoskop ako estetický doplnok

Fonendoskop  však môže čiastočne plniť aj funkciu estetickú. Niektorí sa rozhodnú svoj výzor si doplniť štýlovým fonendoskopom, ktorý sa stáva elegantným doplnkom zdravotníckeho oblečenia. Obchodné spoločnosti ponúkajú na predaj fonendoskopy v širokej škále pestrých farieb, od nenápadných a elegantných odtieňov až po výrazné a neprehliadnuteľné farebné verzie.

 

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár