Home   /   Bývanie  /  Produkty  /   Fasádna omietka predovšetkým priedušná

Fasádna omietka predovšetkým priedušná

Fasádna omietka predovšetkým priedušná

Akú fasádnu omietku použiť a aký je medzi nimi rozdiel? Aké majú vlastnosti jednotlivé druhy fasádnych omietok a do akej miery sa dajú omietky neskôr podľa potreby premaľovať? Pri výbere fasádnej omietky je rozumné byť veľmi ostražitý a neponáhľať sa s jej kúpou. Je doslova nutné mať správne informácie o konkrétnej fasádnej omietke, ktorú vám predajca ponúka. Na trhu je k dispozícii celá škála rôznych druhov fasádnych omietok. Od vysoko kvalitných až po tie menej kvalitné. Pokiaľ sa poriadne zahľadíte na fasádne omietky okolitých domov, čoskoro objavíte aj také, na ktorých sa uchytili plesne či dokonca zelené riasy. Fasádna omietka jednoducho musí byť tip-top.

fasádna omietka

Výber fasádnej omietky je veľmi dôležitý

Rozdiely sú hlavne v spojive

Rozdiel medzi jednotlivými druhmi fasádnych omietok je v povahe a vlastnostiach spojiva. Druh spojiva dodáva omietkam špecifické vlastnosti. Je rozdiel, či fasádna omietka má ako spojivo umelú živicu alebo vodné sklo. Akrylátové omietky obsahujú spojivo z umelej živice, vďaka ktorému sú omietky tvrdé, húževnaté a vodoodpudivé. Majú ale tiež svoje slabšie vlastnosti.  Je to aj menšia odolnosť voči zachytávaniu nečistôt.  Skôr sa teda  zašpinia a majú aj horšiu paropriepustnosť.

Dizajnová fasádna omietka

Silkátová alebo silikónová fasádna omietka?

Spojivo silikátových omietok tvorí draselné vodné sklo. Majú vynikajúcu paropriepustnosť a sú použiteľné na všetky druhy zatepľovacích systémov. Určitou nevýhodou takejto fasádnej omietky je horšia pružnosť a vodoodpudivosť. Táto fasádna omietka je prirodzene odolná proti plesniam a machom. Silikónové a akrylátové omietky taktiež obsahujú umelo pridávané algicidné a fungicídne látky. Preto v nich majú obmedzenú dobu účinného pôsobenia. Silikónové omietky sú súčasnou jednotkou medzi fasádnymi omietkami. Majú všetky výhody akrylátových aj silikátových omietok. Sú pružné, vodoodpudivé a zároveň paropriepustné.

fasádna omietka

Moderná fasádna omietka

Nezabúdať na priedušnosť fasádnej omietky

Predovšetkým záleží na klimatických pomeroch danej oblasti a na priedušnosti obvodových stien budovy. Dôležitý je charakter celého zatepľovacieho systému domu  a celková skladba jeho múrov. Jednou z najlepších variantov je samozrejme fasádna omietka vysoko priedušná a  prepúšťajúca vodnú paru.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár