Home   /   Cestovanie  /  Voľný čas  /  Najlepšie články  /   Dovolenka bez mobilov a emailov?

Dovolenka bez mobilov a emailov?

Dovolenka bez mobilov a emailov?

Na dovolenku sa väčšina ľudí teší celý rok. Pripravuje sa na ňu, hovorí s priateľmi, vyberá si z pestrej ponuky cestovných agentúr. Od dovolenky sa väčšinou očakáva, že sa aspoň na chvíľu vymaníme z každodenného pracovného či rodinného stereotypu a s partnerom zažijeme niečo nové. Nezriedka však dovolenka môže skončiť aj partnerskou krízou. Prečo k tomu dochádza? Dôvodov je ako vždy, možných niekoľko.

Dovolenka

Zaslúžená dovolenka, ktorú si treba užiť tak ako sa patrí.

Vzájomné spoznávanie sa

Prečo sa občas stáva dovolenka namiesto odpočinku až nepríjemnou krízovou situáciou? Každé dovolenkové miesto, kde sa partneri ubytujú a trávia spolu viac času, však môže priniesť názorové nezhody. Hlavne vtedy, ak  majú výrazne odlišné, až nereálne očakávania. Iní si tiež sľubujú od dovolenky, že po dlhej dobe, kedy na seba nemali čas alebo boli zaneprázdnení prácou, deťmi či inými vecami, si zrazu užijú pekné spoločné chvíle, zaslúženú blízkosť partnera, uvoľnenie a radosti. Aké je to potom prekvapenie, keď počas dovolenky zistia, že zažívajú iné pocity a že druhý partner “to všetko kazí” a nerozumie im.  So všetkým je nespokojný, stále niečo vymýšľa ohľadom programu. Často je to len symptóm už existujúcich dlhodobých problémov vo vzťahu.

Dovolenka

Na dovolenke sa treba venovať jeden druhému.

Dovolenka bez mobilu? To teda nie

Sme schopní na dovolenke prestať sledovať emaily či smartfóny? Moderné technológie výrazne vstupujú do nášho života. Môžeme sledovať celospoločenské fenomény, akým je napríklad “phubbing”, ktorý vstupuje do vzťahov neuveriteľným spôsobom. Phubbing je negatívny vplyv moderných technológií, predovšetkým telefónov či tabletov, na partnerské a rodinné vzťahy. Veľa ľudí, aj keď sa počas niekoľkých hodín vzdiali až tisíce kilometrov od domova, kvôli možnosti pripojenia vlastne zostáva čiastočne svojou mysľou doma. Je to ukážka toho, aké je ťažké zostať na dovolenke a v danej prítomnosti len tam, kde sme a s kým tam sme a nikam myšlienkami  neunikať. Dôsledkom takéhoto počínania môže byť po príchode z dovolenky emocionálne prázdno. Po návrate máme pocit, akoby sme na žiadnej dovolenke ani neboli.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár