Home   /   Najlepšie články  /  Produkty  /   Denné svietenie – ste aj vy jeho fanúšikom?

Denné svietenie – ste aj vy jeho fanúšikom?

Denné svietenie – ste aj vy jeho fanúšikom?

Či ste, alebo nie, na území krajín EÚ sú už od roku 2011 výrobcovia automobilov povinní inštalovať denné svietenie. Teda také, ktoré tvoria energeticky a ekonomicky úsporné diódy. Denné svietenie podľa mnohých prieskumov nielenže zvyšuje viditeľnosť automobilu na cestách, je šetrné aj k životnému prostrediu a našim výdavkom. Kvalita svietidiel je teda rozhodujúcim kritériom aj v rámci zmien v počte nehodovosti. Stále je to celosvetový problém, pred ktorým nie je na mieste skrývať sa.

Mnohí ešte aj teraz frflú, prečo odrazu nie je postačujúce svietenie bežným svetlometom? Pred pár rokmi dozadu „vstúpili na scénu“ led diódy a práve tie nás majú ochrániť od všetkých problémov?! Od všetkých nie, ale mnoho na cestách už zmenili k lepšiemu. Denné svietenie s použitím led diód je nanajvýš prijateľné k prúdovému odberu.

denné svietenie
Doprajte si lepší pôžitok z jazdy kvalitným denným svietením.

Úsporné denné svietenie má neprehliadnuteľné výhody

Tieto úsporné diódy sa v porovnaní s klasickými halogénovými žiarovkami príliš nezahrievajú. Nie sú veľkou záťažou ani pre alternátor motora a ten počas jazdy kladie menší odpor. Menší odpor, menšia spotreba pohonných hmôt – komu sa ešte denné svietenie s využitím led technológie nepozdáva?

Tí, ktorí na svietenie doposiaľ zabúdali, majú pri nových automobiloch aj ďalšiu výhodu. Led denné svietenie sa automaticky rozsvecuje pri naštartovaní auta a vypína pri zapnutí stretávacích svetiel.

denné svietenie
Mnohé typy dodajú vášmu auto dokonalý vzhľad.

Tipy pre domácich majstrov

Stále máte možnosť domontovať si úsporné denné svietenie aj na staršie automobily. Ak si nie ste celkom istí svojimi technickými zručnosťami, stačí kontaktovať najbližší odborný servis a určite vám radi vyhovejú.

Domácim majstrom odporúčame najprv naštudovať si podmienky, až potom začať so zapájaním nových denných svietidiel. Denné svietenie musí byť označené ako DRL (daytime running lights) a montuje sa od boku vozidla maximálne 40 cm a zospodu minimálne 25 cm. Samotné svietidlá musia byť od seba vzdialené aspoň 60 cm.

Výhodou je, že led denné svietenie si viete domontovať na nárazník bez predchádzajúceho predvŕtania (pomocou samoreziek). Aj keď ide o akýkoľvek inovatívny model, nezabúdajte na izoláciu a ani na menšie estetické úpravy. Musí to predsa spolu pekne ladiť!          

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár