Home   /   Cestovanie  /   Cestovné náhrady a ich najlepšie využitie

Cestovné náhrady a ich najlepšie využitie

Cestovné náhrady a ich najlepšie využitie

Služobná cesta sa môže kvôli jedlu a benzínu dosť predražiť. Ak však cestujete pracovne, zamestnávateľ má povinnosť vyplatiť vám takzvané cestovné náhrady. Cenník cestovných náhrad sa mení v podstate každým rokom, preto je dobré si vždy pred cestou vyhľadať aktuálne informácie a ceny. Existujú rôzne informačné weby vrátane webu ministerstva práce, ktoré ponúkajú detailné možnosti či dokonca kalkulačky na výpočet vašich náhrad. Pokiaľ sa v týchto možnostiach dobre zorientujete, dá sa zo služobných ciest pomerne slušne vyťažiť. Pokiaľ s cestovnými náhradami nemáte veľa skúseností, odporúčame osloviť profesionálne firmy, ktoré sa touto témou zaoberajú a v mnohých prípadoch aj po odpočítaní poplatku vám vedia ušetriť veľa peňazí.

cestovné náhrady
Služobné jazdy môžu byť niekedy otravné, ale cestovné náklady ich často vylepšia

Kedy vzniká nárok na cestovné náhrady?

Aj keď to znie vcelku logicky, len tak pre istotu, nárok na cestovné náhrady vzniká vtedy, ak opustíte pracovne svoje stále miesto pracoviska. Takýto nárok vzniká každej osobe v zamestnaneckom pomere alebo živnostníkom. Náhrady sa vyplácajú rozdielne za cesty do zahraničia a cesty tuzemské. Za zahraničnú pracovnú cestu sa pritom považuje čas pracovnej cesty strávenej zamestnancom v zahraničí, vrátane jeho výkonu práce v zahraničí, až do skončenia tejto cesty. V prípade, ak zamestnanec cestuje na pracovnú cestu autom alebo vlakom, zahraničná pracovná cesta začína v čase prechodu slovenskej štátnej hranice.

cestovné náhrady
Nebojte sa využívať cestovné náhrady

Čo všetko si môžete započítať

Ako sme už spomínali, je rozdiel ak cestujete do zahraničia alebo len v rámci Slovenska. V rámci našej krajiny máte nárok na tieto náhrady: preukázané cestovné výdavky ( buď cestovné lístky alebo pohonné hmoty), preukázané výdavky za ubytovanie, výdavky za stravné, preukázané potrebné vedľajšie výdavky, preukázané cestovné výdavky za cesty na návštevu rodiny. Pri zahraničných cestách platia všetky už spomínané náhrady plus tieto náhrady : preukázané výdavky za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov v zahraničí, výdavky za povinné alebo aj odporúčané očkovanie a v neposlednom rade aj vreckové. Prajeme vám šťastnú cestu.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár