Home   /   Cestovanie  /  Voľný čas  /  Zábava  /  Produkty  /   Ako používať autokamery, aby boli na vašich cestách užitočné?

Ako používať autokamery, aby boli na vašich cestách užitočné?

Ako používať autokamery, aby boli na vašich cestách užitočné?

Používate autokameru? Podľa čoho ste sa riadili pri jej výbere a inštalovaní? Jedna vec je to, čo by od autokamier očakávali samotní vodiči a druhá, čo im dovoľuje zákon a morálka na cestách. Odpovede nájdete v nasledujúcom článku!

Vyberáme autokamery tak, aby sa nestali príčinou dopravných kolízií
Nestačí, aby autokamery spĺňali len požiadavky modernej (hektickej) doby, ale nech sú účelným a praktickým zariadením. Ideálne, ak je takýto prístroj vybavený dvomi kamerami. Tak vám umožní snímať situáciu v smere jazdy, resp. aj do priestoru cestujúcich. Možno inštalovať autokamery prakticky kdekoľvek? Určite je pre vás veľkým lákadlom pripojiť ich pomocou kábla v zornom poli bočného okna od vodiča…

autokamery
Autokamera + IR prisvietenie

Čo nám pri umiestňovaní autokamier dovoľuje zákon?

Všeobecným obmedzením je, že autokamery nesmú ohrozovať výhľadové pole vodiča, oberať ho o pozornosť, narúšať bezpečie vás aj ostatných účastníkov premávky. Patríte k svetobežníkom? Na autokameru, jej umiestnenie a neskôr zverejňovanie dát si dávajte zvlášť pozor na rakúskych a nemeckých cestách. Nespoliehajte sa ani na ojedinelosť pri udeľovaní pokút za nevhodné umiestňovanie.

Podľa mnohých je to stále individuálna záležitosť, keďže ani samotné výhľadové pole nie je presne definované. Tiež berieme do úvahy aj mieru subjektivity pri nastavovaní sedadiel a držaní volantu.

autokamery
Autokamery sú vyhľadávaným doplnkom do auta

Dôležité parametre pri výbere autokamier

Uprednostniť rozlíšenie HD Ready alebo Full HD? Ak vám skutočne záleží na kvalitnom a detailnom zázname, Full HD s 30 snímkami za sekundu je naozaj dobrou investíciou. Kvalitu spracovania záznamu ovplyvňuje pozorovací uhol. Pre jeho optimálny obsah (bez akéhokoľvek znižovania) a bez efektu rybieho oka (skresľovanie detailov) odporúčame autokamery v pozorovacom uhle 110 – 150°. Spodnou hranicou rýchlosti, plynulosti záznamu je 16 snímok za sek.

Z praktického hľadiska je výhodné cyklické nahrávanie, keď sa po zaplnení SD karty najstarší videoklip vymaže a tým uvoľní miesto pre nové záznamy. Situácia na cestách je špecifická raz pomalším, raz prudším pohybom, resp. náhlym brzdením. Skvelým pomocníkom sa stáva G-senzor  – takéto situácie si vyžadujú uloženie dát do osobitnej zložky a byť chránené voči prepísaniu (novším súborom). Rozhodne sa oplatí vyberať autokamery aj podľa týchto odporúčaní!            

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár