Home   /   Cestovanie  /  Najlepšie články  /   Aj Alexander Veľký navštívil turecké Side

Aj Alexander Veľký navštívil turecké Side

Aj Alexander Veľký navštívil turecké Side

Alexander Veľký okupoval dnešnú tureckú Side bez boja v roku 333 p.n.l. Toto obsadenie prinieslo obyvateľom Side okrem iného aj helénistickú kultúru, ktorá rozkvitala od 4. do 1. storočia p.n.l. Po smrti Alexandra  Veľkého sa Side dostalo pod kontrolu jedného z jeho generálov Ptolemaia I Sotra, ktorý sa v roku 305 p.n.l. vyhlásil za kráľa Egypta. Ptolemaická dynastia ovládala Side až do doby, kým ju nepohltila Seleucidská ríša v 2. storočí p.n.l.  Side si dokázalo zachovať istú autonómiu, prosperovalo a stalo sa dôležitým kultúrnym centrom.

Side

Nájdete tu archeologické vykopávky i ruiny rímskych stavieb.

Mestečko Side je známym letoviskom

Dnes je mestečko veľmi obľúbené letovisko so starými rímskymi zrúcaninami na pobreží Stredozemného mora. Je to destinácia situovaná uprostred oblasti nazývanej Turecká Riviéra. Príťažlivosť je daná kombináciou pekných pláží a rímskych pamiatok. Tie sú  koncentrované v oblasti starého mesta. V samotnom meste je samozrejme aj modernejšia zástavba, ktorá si až na výnimky udržuje určitý štýl a jednoduchosť.

Dve tváre Side

Z pohľadu turistu je možné rozdeliť mesto na dve od seba odlišné časti. V prvej časti sú na polostrove sústredené archeologické vykopávky, ruiny rímskych stavieb a staré domy s obchodíkmi a uličkami. To je tá časť, ktorá sa fotí a dáva do katalógov cestovných agentúr. Druhá časť mesta sa tiahne pozdĺž pobrežnej západnej pláže a pozostáva z desiatok veľkých nových hotelov. V tejto časti mesta sa nachádza prevažná väčšina ubytovacích možností.

Side

Side je ideálne na letnú dovolenku.

Okolie Side a pláže

Okolie je skutočne výhodné na letné dovolenkovanie pri mori. Všetky okolité pláže sú tvorené príjemnou kombináciou piesku a drobných kamienkov. V okolí mesta sa vyskytujú tri hlavné pláže.  Je to západná pláž, okolo ktorej stojí tá hotelová oblasť. Piamo v starom meste je malá pláž často plná dovolenkárov ubytovaných v lacnejších penziónoch v starom meste. Tretia pláž je opäť veľká a tiahne sa od starého mesta smerom na východ.

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár