Home   /   Najlepšie články  /  Voľný čas  /  Šport  /   Aj basketbalová lopta potrebuje svoju údržbu

Aj basketbalová lopta potrebuje svoju údržbu

Aj basketbalová lopta potrebuje svoju údržbu

Basketbal je šport, ktorý je populárny naprieč celým spektrom vekových kategórii. Nepotrebujete k tomu veľa, zopár desiatok metrov štvorcových vhodnej plochy, dobre umiestnený basketbalový kôš a loptu. Špeciálnu, basketbalovú loptu. A zahrať si či žonglovať s ňou môžete aj sami, čakajúc na kamarátov. Ponuka lôpt pre basketbal je naozaj veľmi pestrá. K dispozícii sú rôzne veľkosti, hmotnosti, farebné kombinácie alebo dizajn. Basketbalové lopty sa tiež líšia podľa použitého materiálu na ich výrobu. Jej správny výber netreba podceniť. Používanie vo vhodnom prostredí a povrchu, pravidelná údržba a jednoduché ošetrovanie životnosť a kvalitu vašej basketbalovej lopty môže výrazne ovplyvniť.

basketbalová lopta

Klasická basketbalová lopta

Veľkosť a materiál lopty

Každá basketbalová lopta je označená veľkosťou od 1 do 7. Veľkosť lopty 7 je určená pre kategóriu mužov od 15-tich rokov veku a všetky oficiálne zápasy mužskej súťaže FIBA sa hrajú s touto veľkosťou. Basketbalová lopta pre ženy má veľkosť 6. Ak chcete kúpiť basketbalovú lopta pre deti, tak potom vyberte veľkosť 5. Ostatné veľkosti nie sú určené pre oficiálne súťaže. Skôr sa jedná o lopty na rekreačné účely, ktoré si môžete zobrať so sebou na dovolenku, prípadne sú pre školy a ich výučbu telocviku. Materiály, ktorými sú lopty potiahnuté, samozrejme tiež ovplyvňujú ich vlastnosti. Môžeme si zvoliť loptu z materiálov syntetických, gumových až po tú najkvalitnejšiu basketbalovú loptu z pravej kože.

basketbalová lopta

Basketbal je obľúbený šport mužov ale aj žien

Údržba basketbalovej lopty

Nevhodným zaobchádzaním sa dá životnosť basketbalovej lopty vskutku výrazne ovplyvniť. Lopta nesmie byť vystavená vysokým teplotám. Nenechávajte ju preto nikdy v rozpálenom aute v letnom období alebo ju neskladujte doma v blízkosti kúrenia. Loptu tiež zbytočne nenechávajme dlhodobo na priamom na slnku, napríklad ak ju máte so sebou na dovolenke niekde na pláži. Pokiaľ možno, snažíme sa loptu po každom použití udržiavať v čistote opláchnutím vlažnou vodou. Prípadne je možné použiť obyčajné mydlo. Nikdy nepoužívame agresívne umývacie prostriedky. Basketbalovú loptu vždy necháme voľne uschnúť a skladujeme ju v čistom a suchom prostredí.

 

Tags

Súvisiaci článok

Pridať nový komentár